Kebabın Tarihçesi

KEBABIN TARİHÇESİ

Osmanlı Mutfağı konu olduğu zaman en büyük tartışma konularından biri de Osmanlı döneminde sarat mutfağında Kebap olup olmadığı. Bugün hepimizin zihninde yer alan ”kebap“ et ve yanında domates, biber, soğan, maydonoz kimi zaman da turp ile servis edilirken Saray Mutfağındaki kebap tanımı çok daha farklı.Farklı olmasının da haklı nedenleri var çünkü saray mutfağına domates,biber oldukça geç girmiştir. Kaynaklara bakıldığında Fatih döneminden sonra mutfakta yer aldığı görülüyor.

Saray Mutfağında olan kebaplardan biri ise yine yazılı kaynaklara göre Süd Kebabı yine bir şiş yardımıyla etin yavaş yavaş pişirilmesi ve pişerken etin yağının altta içi pirinç dolu tencere akması ve pilavında bu şekilde pişmesi olarak anlatılıyor.

 Kebap tanımı düşünüldüğünde kızararak pişirilmiş et olması yapılan yemeği Kebap olması adına yeterli oluyor.Her kebap tabağında domates,biber..vs olması gerekmiyor.

Bunun yanında Osmanlı Saray Mutfağına ait kaynaklarda kebap ile ilgili en ilginç noktalardan biri de kimi zaman etlerin şiş yerine patlıcanın sapına geçirilerek pişirilerek kebap yapılması. Buna bir örnekte defne yaprağının sapına et parçalarının geçirilerek pişirilip kebap yapılması.

Günümüzde mutfak kültürleri incelendiğinde Kebap bölge olarak oldukça geniş bir coğrafya ya ait bulunmakta, yöresel ve bölgesel farklılıklar göstermekte. Kebap pişiriminde yer alan farklılıklar kebap çeşitlerini oluşturmuş bulunmakta. Sebzelerin,baharatların, yeşilliklerin, meyvalarının kullanımı sayesinde onlarca kebap çeşidi bulunmakta.Altı ezmeli kıyma kebabı,Altı ezmeli kuşbaşı kebabı,çoban kebabı,domatesli kebap,patlıcan kebabı ,soğan kebabı ,sarımsak kebabı ,keme kebabı ,yeni dünya kebabı ,elma kebabı,ekşili elma kebabı,ayva kebabı,mantar kebabı,kıyma kebabı,yoğurtlu kebap,kuşbaşı kebabı, terbiyeli kebap,simit kebabı,vişne kebabı çeşitlerden bazıları.

 

Kaliteli hizmet, hijyen ve temizlikten ödün vermeden, “Koşulsuz müşteri memnuniyeti” ilkesini önde tutarak; insan sağlığına olan saygımızla üretimdeki ISO:22000 Gıda Yönetim Sisteminin etkinliğini sürekli kılmak, kendi değer ve hedeflerimizde özgün olma anlayışımızla ürün çeşitliğinde kendimizi sürekli yenilemek, imal ettiğimiz her ürüne lezzetinin hakkını vermek ve buna karşılık a

...[ Devamı ]

Güleryüzlü,Ciddiyet,Kaliteli hizmet SEYİTNİZAM MEVLANA PİDE

Paket servisimizde visa,Multinet,Setcard,Ticket restaurant,Sodexho ve Yemek sepeti biletlerini kullanabilirsiniz.

Web Sitemiz Yeni Yüzüyle Yayına Girmiştir